Ginekološki pregled je važan čimbenik zdravlja svake žene.

Kako izgleda ginekološki pregled? Prvi te svaki slijedeći pregled pacijentici ne smije biti traumatično iskustvo. Pregled započinje razgovorom i uzimanjem anamneze pacijentice kako bi ista stekla povjerenje u liječnika i rekla mu sve eventualne razloge zbog kojih je došla na pregled. Ono što pitate liječnika ostaje između vas dvoje i ne trebate se osjećati neugodno postaviti pitanje iz područja ginekologije gdje ćete dobiti stručno mišljenje. Slijedi vanjski pregled spolovila te uzimanje brisa za Papa test (nije bolno i kratko traje). Nakon toga ginekolog vrši palpatorni i ultrazvučni pregled maternice i jajnika, tj. organa male zdjelice.

Pregled nije bolan te je najbitnije psihički i fizički se opustiti, jer napeta muskulatura može izazvati nelagodu i bol. Ako ipak osjetite bol prilikom pregleda, obvezno recite liječniku. Pregled završava ginekološkim ultrazvukom te razgovorom s ginekologom o tome što je uočeno na samom pregledu i kada očekivati ostatak nalaza.

Ako pacijentica nije imala spolne odnose, svakako ne treba odgađati odlazak ginekologu. Sve žene trebaju obavljati redovite ginekološke preglede, bile one spolno aktivne ili ne.

Redoviti ginekološki pregledi pomažu nam da na vrijeme otkrijemo i najmanje zdravstvene probleme reproduktivnog sustava te pravovremeno reagiramo ako je potrebna konzervativna terapija i/ili operativni zahvat.

Kompletan ginekološki pregled daje nam cjelovitu sliku o stanju pacijentice, bilo da govorimo o redovitom pregledu ili o činjenici da je pacijentica uočila neke eventualne zdravstvene tegobe. Nakon što liječnik nakon detaljnog ginekološkog pregleda stekne potpuni uvid u zdravstveno stanje ženskih spolnih organa, može se izjasniti je li nalaz uredan (dodatno se potvrdi s Papa nalazom) ili je potrebno učiniti još neke pretrage poput uzimanja cervikalnih briseva, HPV tipizacije, kolposkopije, CT ili MR male zdjelice,...

Kako se pripremiti za ginekološki pregled?

Pregled je najbolje obaviti oko desetog dana menstruacijskog ciklusa. Do 48 sati prije pregleda treba apstinirati od spolnih odnosa, ne koristiti vaginalne tablete i slično.

Kako bi vam bilo ugodnije, savjetujemo obući odjeću (obično je to dulja tunika, haljina, suknja) u kojoj će vam biti ugodnije doći od kabine do ginekološke stolice s obzirom da se potrebno skinuti za pregled.

Možete i pripremiti pitanja ranije kako nešto ne bi zaboravili pitati na samom pregledu.

Priprema za ginekološki pregled nije komplicirana te ne zahtijeva neke dugotrajne pripreme.

Koliko traje ginekološki pregled?

Kompletan ginekološki pregled obično traje oko 20 minuta.


Kada na prvi ginekološki pregled?

Mlade djevojke često se pitaju kada obaviti i kako izgleda prvi ginekološki pregled. Prvi ginekološki pregled ne mora biti određen točnom dobi pacijentice. Izostanak menstruacijskog ciklusa do 16 godine je alarm za posjet ginekologu. Također, ako djevojka postaje ili je već postala spolno aktivna, potrebno je obaviti ginekološki pregled i porazgovarati s ginekologom o kontracepciji te spolno prenosivim bolestima. Također se planira kompletan ginekološki pregled ukoliko žena planira roditeljstvo. Uočite li neke promjene koje ukazuju na potencijalni zdravstveni problem poput svrbeži, iscjetka, peckanja, neredovite ili izostanka menstruacije i slično, obvezno se javite ginekologu.

Bitno je naglasiti da prvi ginekološki pregled ne mora obuhvaćati kompletan pregled, osobito ako za to ne postoje indikacije.

Kada na prvi ginekološki pregled u trudnoći?

Prvi ginekološki pregled u trudnoći trebalo bi obaviti oko šestog tjedna trudnoće. Osim samog pregleda ginekolog će vas uputiti i na sve dodatne pretrage koje trudnice trebaju napraviti.

Kada na prvi ginekološki pregled nakon poroda?

Prvi ginekološki pregled nakon poroda potrebno je obaviti između 6. i 8. tjedna nakon poroda. Ovaj pregled ima za svrhu vidjeti kako se vaše tijelo oporavlja od poroda te, ako ste imali carski rez, kako rana zacjeljuje.

Ginekološki pregled za vrijeme menstruacije

U pravilu ginekološki pregledi se ne obavljaju za vrijeme trajanja menstruacijskog ciklusa. Međutim, ako imate neki zdravstveni problem koji zahtjeva ginekološki pregled za vrijeme menstruacije, svakako se javite što prije ginekologu.

Imate pitanja?

Više informacija na broj telefona +385 22 643 876 ili nam pošaljite upit na info@mcvodice.hr.