Laseri u fizikalnoj terapiji

Iako lasere još uvijek vežemo uz znanstvenu fantastiku, oni se već godinama upotrebljavaju u različitim granama medicine. Koriste se za izvođenje različitih zahvata, liječenje bolnih sindroma i sl.

Laseri koji se primjenjuju u fizikalnoj terapiji emitiraju svjetlost koja u suštini predstavlja elektromagnetsko zračenja iz spektra neionizirajućeg zračenja.

To je usmjeren snop koherentne monokromatske svjetlosti. Ova svjetlost može biti infracrvena, vidljiva ili ultraljubičasta.

U fizikalnoj medicini se koriste laseri male snage koji ostvaruju biostimulativni efekt bez termičkog efekta i bez promjena na tretiranom tkivu.

Kako i zašto se koristi laser u terapiji?

Terapija laserom uglavnom je namijenjena za analgetske, protuupalne, stimulirajuće ili regenerativne tretmane. Laser se koristi u terapeutske svrhe, jer ima mogućnost stimuliranja sinteze kolagena. Zašto je ovo dobro, pitate se?! Bržom sintezom kolagena ubrzava se zacjeljivanje rana te se smanjuju ožiljci. Laser zbog svog protuupalnog efekta pozitivno djeluje na otekline te smanjuje i ublažava bol, a ima i toplinsko djelovanje.

Terapija laserom će Vam pomoći i u slučaju jake boli, kao što su npr. migrena i ostale glavobolje ili kod neuralgija, kao i kod kronične boli (bol u križima, vratu, tetivama...). Ovdje treba naglasiti kako je prednost, osim očitog smanjenja boli, i u tome što pacijent ne treba piti razne analgetike ili antireumatike koji opterećuju jetru i cijelo tijelo.

Razlikuju se dvije vrste lasera – hot laseri i cold laseri

Hot laseri imaju visoku snagu i uglavnom se primjenjuju u kirurgiji. Ovi se laseri koriste na primjer pri operacijama očiju, tj. pri liječenju kratkovidnosti i dalekovidnosti. S druge strane, cold ili hladni laseri, koriste se u fizikalnoj medicini i pri rehabilitaciji. Kao što smo spomenuli, ova vrsta lasera pomaže bržem oporavku tkiva, jer djeluje biostimulacijski.

Razna istraživanja su dokazala kako laseri imaju višestruko djelovanje, pa tako utječu na sintezu DNA i stimuliraju sintezu kolagena, potiču stvaranje novih krvnih žila, djeluju stimulirajuće na imunološki sustav, protuupalno i ublažavaju bol. Iako se može propisivati i kao jedina terapijska procedura, laser je najdjelotvorniji kad se koristi s drugim metodama fizikalne terapije.

Brz i jednostavan tretman

Ako Vam liječnik propiše terapiju laserom, ne trebate se brinuti. Tretman je jednostavan i brz.

Vodite računa da Vam je koža na mjestu koje će se tretirati čista i suha te obrisana alkoholom. Fizioterapeut će voditi računa o tome da laserske zrake ne bi oštetile Vaše oči (zaštitne naočale). Laserska svjetlost se može usmjeravati na jedno mjesto ili se može lagano kružiti s njom po većoj površini, pa ćemo osjetiti toplinu na tretiranom području. Ipak, ako nas koža počne peći, potrebno je odmah upozoriti fizioterapeuta. Ovisno o bolovima, pacijentu se može propisati desetak i više terapija laserom prema preporuci fizijatra.

Iako se po svemu navedenom čini kako su laseri prigodni za sve, ipak nisu. Dakle, osobe koje ne smiju koristiti lasersku terapiju su trudnice i pacijenti sa zloćudnim bolestima.