Sastavni dio vezivnog tkiva

Hijaluronska kiselina je sastavni dio naših vezivnih tkiva, a naročito je zastupljena u sinovijalnoj tekućini, staklovini oka, pupkovini.

Sintetiziraju je membranske bjelančevine, a zbog svojih složenih bioloških uloga se sve više primjenjuje u različitim područjima medicine poput ortopedije, dermatologije, estetske medicine, oftalmologije, u terapiji karcinoma,...

Hijaluronska kiselina, kao prirodni sastojak naših tkiva nema alergena svojstva. Dokazan je njen protuupalni i biostimulativni učinak, pa može ubrzati procese regeneracije. Zato se koristi za ubrzavanje zacjeljivanja opeklina i rana nakon kirurških zahvata.

Liječenje osteoartritisa

Hijaluron također nalazi široku primjenu u području ortopedije, posebno u liječenju različitih osteoartritisa, tj. degeneracije zglobne hrskavice.

Primjena hijalurona u oftamologiji

U oftalmologiji se zbog svojih viskoelastičnih svojstava često koristi kao lubrikant i predstavlja glavni sastojak umjetnih suza. Smanjuje iritaciju i vlaži oko.

Korekcija estetskih nedostataka

U estetskoj kirurgiji se hijaluronska kiselina uglavnom primjenjuje kao „kozmetičko punilo„ za korekciju manjih estetskih nedostataka (ublažavanje bora, promjena oblika i volumena usana,..). Kao prirodna suspstanca, hijaluronska kiselina ima minimalni rizik od alergijske reakcija, jednostavna je za uporabu, a trajnija od kolagena.

U našem centru koristimo Juvederm dermalne filere ( Volift, Voluma i Volulyte) za korekciju estetskih nedostataka (apliciraju ih plastični kirurzi) te Suplasyn, hijaluronski preparat za primjenu u zglobove kod uznapredovalog osteoartritisa (primjenjuje ga ortoped).