Siva mrena ili katarakta je djelomično ili potpuno zamućenje prirodno prozirne očne leće koja nam omogućava stvaranje jasne slike.
Siva mrena je jedno od najčešćih oboljenja kod osoba starijih od 70 godina iako se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi ili čak biti urođena.
Karakterizira je pogoršanje vidne oštrine koje se ne uspijeva korigirati „jačim„ naočalama ili kontaktnim lećama. Gledanje kroz zamućenu leću je poput gledanja kroz zamućen ili zamagljen prozor. U većini slučajeva katarakta nastaje postupno sa smanjivanjem vidne oštrine koje je posebno izraženo po noći ili pri jakoj rasvjeti.
Dijagnoza
Dijagnosticira se na temelju anamnestičkih podataka i općeg oftalmološkog pregleda
Tijekom pregleda oftalmolog ispituje vidnu oštrinu, mjeri zakrivljenost oka te pregledava prednji i stražnji segment oka ( očnu pozadinu ) na biomikroskopu uz nužno širenje zjenica. Po potrebi se obavljaju dodatne pretrage. Ako se nakon pregleda postavi indikacija za operativno liječenje, u dogovoru s liječnikom se određuje vrsta intraokularne leće koja bi prema nalazu bila optimalna za ugradnju ( to se procjenjuje ultrazvučnom biometrijom ).
Nakon dogovora oko termina operacije, pacijent dobije upute za preoperativnu obradu ( laboratorijske pretrage, EKG, RTG srca i pluća, pregled anesteziologa, eventualno interniste ). Naročito je važno pridržavati se uputa o uzimanju tzv. antikoagulantnih lijekova ( koji „razrjeđuju„ krv ) poput Andola, Aspirina, Martefarina i sl. Također je nužno navesti podatak o eventualnoj alergiji na lijek/ove.
Operacija uklanjanja očne mrene
Sama operacija uklanjanja očne mrene ili katarakte se izvodi u lokalnoj anesteziji te je jedan od najsigurnijih i najčešće izvođenih operativnih zahvata u svijetu.
Traje pribižno deset do petnaest minuta, a započinje ukapavanjem lokalnog anestetika u oko te je u potpunosti bezbolna. Podrazumijeva uklanjanje zamućene leće pomoću specijalne ultrazvučne sonde ( fakoemulzifikacijska ekstrakcija- PHACO ) te ugradnju nove intraokularne leće ( IOL ).
Postupak se izvodi tako što se kroz mali rez na rožnici ( < 3 mm ) odstrani prednji dio ovojnice zamućene leće ( kapsule ). Potom se pomoću ultrazvučne sonde usitnjava, a zatim i ukloni zamućena leća. Kroz isti rez se pomoću posebnih instrumenata unutar kapsule, umjesto stare leće, postavi nova čija je jakost definirana ranije tijekom pregleda.
Zahvaljujući minimalnom rezu rana brzo cijeli i nije ju potrebno šivati.
Oporavak
Pacijent nakon zahvata neko vrijeme boravi u sobi za oporavak pod nadzorom medicinskog osoblja, a potom se isti dan otpušta na kućno liječenje uz preporuke operatera i upute za daljnje kontrole.
Na operirano oko se obično stavlja prevoj ili se preporučuju zaštitne naočale kako bi se oko zaštitilo od vanjskih utjecaja. Nužno je redovito, po preporuci operatera, koristiti antibiotsku mast i kapi za oči. Oporavak nakon zahvata je relativno brz, a prvenstveno ovisi o tvrdoći uklonjene leće i stanju endotela rožnice. U prvim postoperativnim danima može biti prisutna prolazna pojačana osjetljivost na svjetlo i dodir. Pacijenti mogu umjereno čitati i gledati televiziju te dalje postupati po uputama liječnika nakon svakog idućeg kontrolnog pregleda.