Pretraga
CTG pregled (kardiotokografija) je pretraga koja se obično obavlja u zadnjem tromjesečju trudnoće.
Ne trebate se zabrinjavati ako ste upućeni na CTG u trudnoći i ranije kako bi se ustanovilo da je s vašom bebom sve u redu. Napomenimo, ova pretraga nije štetna ni za majku ni za dijete.
CTG test u trudnoći se obavlja u zadnjem tromjesečju kako bi se provjerili bebini otkucaji srca te prima li beba dovoljno kisika preko placente. Ovim pregledom se vide kontrakcije maternice te možemo ustanoviti da se porod bliži. Ako se pregledom ustanovi da se ne povećavaju otkucaji srca bebe, ne treba se odmah zabrinuti. Možda beba trenutno samo spava, pa se preporuča prošetati, pojesti nešto i ponoviti pretragu.
Neke od indikacija za provođenje CTG pregleda su:
Napomenimo, svi navedeni faktori ne znače da će u razvoju bebe biti nekih problema, nego su nam znak da treba malo više kontrolirati samu trudnoću kako bi se pravovremeno i adekvatno moglo detektirati, a potom i ukloniti eventualne nedostatke, a sve s ciljem rađanja zdrave bebe.
Prvi CTG u trudnoći obično se radi nakon 36. tjedna trudnoće ili ranije ako postoje indikacije za provođenje pregleda. Važno ga je provoditi osobito kada je termin poroda prošao kako bi se ustanovilo da je s bebom sve u redu.
Kako izgleda CTG pregled je jedno od pitanja koje trudnice postave svom ginekologu nakon što ih uputi na ovaj pregled.
Na stijenku trbuha pacijentice se stavlja oprema za snimanje (sonda) koja je remenima učvršćena kako se ne bi pomicala i kako bi izvođenje same pretrage bilo što preciznije. U tom periodu pacijentica je u sjedećem ili ležećem položaju. Tijekom pregleda se prate otkucaji srca bebe te kontrakcije maternice.
Ako je frekvencija rada srca bebe 120 - 160 u minuti te se otkucaji bebinog srca povećavaju uslijed pomicanja bebe, onda možemo reći da je CTG u redu što je dobar pokazatelj. Međutim, događa se da nekad beba zaspe, pa nalaz nije onakav kakav priželjkujemo, no ne treba odmah paničariti. Pojedite nešto slatko i prošetajte kako bi potaknuli bebu na kretanje, a zatim ponovite nalaz. Pred kraj trudnoće bebama je sve manje mjesta u trbuhu, pa se teže gibaju.
Ako i nakon ponovljenog nalaza nema veće reakcije bebe, vaš liječnik će vas uputiti na daljnje pretrage.
Trajanje CTG pregleda je okvirno oko 30 minuta, no ovisi o živahnosti bebe. Ako je nalaz potrebno ponoviti, onda sam pregled može trajati i nešto dulje.
Više informacija na broj telefona +385 22 643 876 ili nam pošaljite upit na info@mcvodice.hr.