Pretraga
Ergometrija srca, odnosno elektrokardiogram u opterećenju je pretraga koja pomaže u dijagnosticiranju i prognozi srčane bolesti, a koristi se i za procjenu funkcionalnog kapaciteta, tj. procjenu “vježbačkih” sposobnosti sportaša.
Ergometrijski test može indirektno otkriti ishemiju srčanog mišića (miokarda) kao fiziološku posljedicu nesrazmjera između potrebe za kisikom i opskrbe kisikom koje srčani mišić dobiva.
Ergometrija se preporučuje u slučaju:
Ergometrija ili test opterećenja srca je "zlatni standard" za otkrivanje poteškoća u radu srca za vrijeme fizičkog napora. Test opterećenja srca može dijagnosticirati povišenje krvnog tlaka, potrebne promjene u liječenju tlaka, aritmije i koronarnu bolest - aterosklerotsko suženje koronarnih krvnih žila koje opskrbljuju srčani mišić krvlju, kisikom i drugim hranjivim tvarima.
Priprema za ergometriju uključuje minimalno 3 sata prije same pretrage kada se preporučuje da ne jedete, ne pijete i ne pušite. O uzimanju lijekova se ranije savjetujte s liječnikom. Na pregled dođite ležerno odjeveni, u obući prikladnoj za brzo hodanje. Sam postupak uključuje uzimanje anamneza i ciljani klinički pregled kako bi se definirale eventualne apsolutne ili relativne kontraindikacije. Za vrijeme trajanja pregleda uočavamo postoje li srčani šumovi, znakovi srčanog popuštanja, respiratorni fenomeni kao što je “wheezing” i drugo.
Ergometrija se izvodi na biciklergometru ili pokretnoj traci, a za vrijeme testiranja se provodi mjerljivo opterećenje u skladu s vašom dobi i spolu. Opterećenje je kontinuirano i progresivno i sastoji se od više stupnjeva. Tijekom pretrage pratimo EKG, arterijski tlak, srčanu frekvenciju, a promjene bilježimo za vrijeme testiranja i u mirovanju, neposredno nakon prekida testa.
Tijekom pretrage pratimo i vaše subjektivne tegobe kao što su otežano disanje, osjećaj gušenja i nedostatka zraka, lupanje i/ili preskakanje srca, bolovi u nogama, vrtoglavica, umor i slično. Ergometrija se prekida u slučaju jako izraženih tegoba. Osim subjektivnih, na prekid pregleda utječu i promjene u objektivnim pokazateljima koje pratimo tijekom cijele pretrage.
Trajanje pregleda ovisi o stanju pacijenta i mogućnosti da odradi sve stupnjeve opterećenja.
Ergometrija se provodi prema Bruceovom protokolu s više stupnjeva opterećenja, a svaki stupanj traje 3 minute. Pokretna traka na kojoj se izvodi test svake 3 minute programirano povećava nagib i brzinu gibanja trake. Na taj se način kontrolirano povećava i opterećenje srca.
Promjene tlaka i pulsa pratimo mjerenjem tlaka i uz pomoć EKG-a, a po završetku testa slijedi period od 6 minuta mirovanja. Ako je u pitanju zdravo srce i uredan nalaz, vaše će se vrijednosti tlaka i pulsa vratiti na razinu od prije testiranja. Ako je potrebno duže vrijeme da se promatrane vrijednosti vrate u normalu, vaš period mirovanja će se produžiti koliko je potrebno.
Više informacija na broj telefona +385 22 643 876 ili nam pošaljite upit na info@mcvodice.hr.