Sindrom i operacija karpalnog kanala

Riješite se boli brzim i jednostavnim zahvatom

Sindrom karpalnog kanala ili tunela je uzrokovan pritiskom (kompresijom) živca medianusa u kanalu koji prolazi donjim dijelom podlaktice u predjelu ručnog zgloba do šake.

Kroz spomenuti kanal prolaze tetive različitih mišića i krvne žile. Uslijed zadebljanja ovojnica tetiva zbog različitih uzroka ( naprezanje ruke, dugotrajni rad na tastaturi kompjutera, reumatoidni artritis, dijabetes, trudnoća i dr. ) reducira se volumen karpalnog kanala i vrši kompresija medianusa i krvnih žila koje ga opskrbljuju. Dugoročno dolazi dotrajnog oštećenja živca uslijed smanjene opskrbe krvlju.

Živac medianus ima osjetnu i motoričku funkciju. Osjetno inervira najveći dio šake, a motorički dio mišićne izbočine u predjelu korijena palca sa strane dlana.

Simptomi sindroma karpalnog kanala

Simptomi sindroma karpalnog kanala ovise o trajanju i jačini pritiska na živac medianus. U 80 % pacijenata se pojavljuju smetnje osjeta poput trnaca ( parestezija) prva tri prsta i polovine četvrtog prsta ruke. Poslije se javlja hipoestezija ( slabiji osjet ), a u uznapredovalom stadiju anestezija ( stanje bez osjeta ). Također se javlja bol karaktera pečenja i probadanja ( neuropatska ) koja je naročito izražena tijekom noći. Ima tendenciju širenja preko ručnog zgloba u dlan i rste ili pak isijava prema laktu i ramenima.Smanjuju se motorička snaga i stisak šake te javljaju nesigurnost i nespretnost pokreta i hvatanja prstima i palcem što otežava svakodnevne aktivnosti. U poodmakloj fazi pacijentima ispadaju predmeti iz šake, a gubi se i osjet topline uslijed čega nastaju i opekline.

Dijagnoza

Dijagnoza se postavlja na temelju pregleda ( Tinelov, Phalenov i Bilićev test ), kliničke slike, EMNG-a i magnetske rezonance karpalnog kanala.

Liječenje

Liječenje je u početnoj fazi konzervativno (fizikalna terapija, imobilizacija ručnog zgloba, nesteroidni antireumatici, kortikosteroidne injekcije ili pak liječenje osnovne bolesti, npr. reumatoidnog artritisa )

Operativno liječenje podrazumijeva uklanjanje mehaničke kompresije živca u karpalnom tunelu presijecanjem karpalnog ligamenta. Posrijedi je brz i efikasan zahvat koji se uglavnom izvodi u lokalnoj anesteziji i u najvećem broju slučajeva odmah oslobađa pacijenta svih tegoba.

U našem Medicinskom Centru operacije karpalnog kanala uspješno obavlja prof. dr. sc. Krešimir Bulić, specijalist plastične, estetske i rekonstruktivne kirurgije.

Imate pitanja?

Više informacija na broj telefona +385 22 643 876 ili nam pošaljite upit na info@mcvodice.hr.