Moderan život i dugi sati sjedenja ne utječu negativno samo na odrasle, već i na djecu. Korištenje računala, dugi školski sati, provedeni sjedeći, korištenje pametnih mobitela umjesto igranja i fizičke aktivnosti na otvorenom i drugo rezultiraju sve većim brojem djece koje imaju nepravilno držanje tijela i navode bolove u leđima.
Jedna od posljedica sjedilačkog načina života je skolioza. Skolioza nastaje kao kombinacija lošeg držanja, nepravilnog nošenja teške školske torbe, kratkovidosti, dugotrajnog sjedenja u pogrbljenom položaju, nedovoljne fizičke aktivnosti i nasljednog faktora.
Što je zapravo skolioza?
Skolioza je iskrivljenje kralježnice na bočnu stranu zbog kojeg tijelo, posebno prsni koš, gubi simetriju. Skolioza se najčešće pojavljuje tijekom rasta, tj. kroz pubertet i češća je kod djevojčica nego dječaka. Ovo iskrivljenje na kralježnici najčešće se otkriva na redovitim sistematskim pregledima koji se provode tijekom školovanja. Liječnici školske medicine pregledaju posturu svakog djeteta, posebno pazeći na leđa te stopala.
Pregled kojim se utvrđuje skolioza je vrlo jednostavan. Dijete bi trebalo biti bez majice i liječnik tada gleda leđa i držanje dok je dijete uspravno i kad se naginje prema naprijed. Ako primijeti neke nepravilnosti, upozorit će roditelje. Postoje dva oblika skolioze – lakši i teži.
Lakši oblik i vježbe
Skolioza se može ispraviti, ali je potrebna upornost u provođenju preporučenih vježbi. Ako liječnik uoči da dijete ima skoliozu ili neko drugo iskrivljenje kralježnice, preporučit će roditeljima da odvedu dijete kod fizijatra. Fizijatar će odrediti vježbe koje su potrebne kako bi se ojačao kičmeni stup, odnosno mišići oko kralježnice i na trbuhu koji će biti osovina kralježnici. Ovim vježbama će se u početku ispraviti postura i držanje djeteta, a s vremenom će se korigirati i iskrivljena kralježnica. Ipak, kako bi se postigli dobri rezultati ,potrebno je ove vježbe izvoditi redovito i kod kuće. Ovdje važnu ulogu imaju roditelji koji moraju dijete poticati da vježba unatoč otporu koje će dijete ponekad pružati.
Uz propisane vježbe bilo bi dobro dijete poticati na bavljenje fizičkom aktivnosti i u slobodno vrijeme. Bilo kakva fizička aktivnost je poželjna poput šetanja, trčanja, igranja po dvorištu s prijateljima, vožnje biciklom… Sve ovo pomoći će jačanju mišića lokomotornog sustava i poboljšanju držanja. Dobro bi bilo upisati dijete na neki sportski trening. Atletika, gimnastika, i plivanje su neki od favorita. Posebno se savjetuje plivanje jer se ovim sportom razvijaju mišići cijeloga tijela, a pritisak na zglobove je sveden na minimum.
Teži oblik zahtjeva veći trud
Dijete koje ima skoliozu na početku ne mora osjećati tegobe. Ipak, s vremenom, ako se pravovremeno ne počne s terapijom, skolioza se može pogoršati i uzrokovati veće probleme. Čak može prouzročiti jaku bol u leđima i poteškoće s disanjem. Iskrivljenje kralježnice uzrokuje deformacije i pritisak na prsni koš, odnosno pluća, pa djetetu postaje sve teže disati.
U slučaju težih skolioza, uz vježbe, liječnik će preporučiti i nošenje ortoze. To je plastični kalup napravljen po mjeri djeteta koji osigurava ispravan položaj tijela. Potrebno ju je nositi gotovo cijeli dan, i to na duži period koji se može prolongirati i do godinu dana. Ipak, rezultati su gotovo uvijek dobri te se skolioza ispravlja. Kod iznimno teških slučajeva liječnici mogu preporučiti operaciju. Srećom, ovakvi su slučajevi rijetki upravo zahvaljujući redovnim sistematskim pregledima koji se provode u školskoj medicini.
Fizička aktivnost, pravilno držanje i vježbanje preporučuje se preventivno i osobama koje trenutno nemaju problema s kralježnicom, jer lakše je prevenirati tegobe, nego ih poslije liječiti.