Zašto uopće boli vrat?

Vjerojatno nema odrasle osobe koju barem jednom u životu nije „stisnuo“ vrat. Ovo je neugodna situacija koja nam donekle smanjuje i kvalitetu života, jer osjećamo stalnu bol, a često ne možemo okrenuti ni glavu, što može otežati ili čak onemogućiti svakodnevne aktivnosti.

Sjedilački način života, ozljede, različite bolesti i sl. mogu biti uzrok neugodne boli u vratu koja može potrajati.

Bolovi u vratu najčešće nastaju kao posljedica upale, ozljede ili razvoja nekih abnormalnosti u području ligamenata, mišića ili kostiju vrata.

Najčešći uzrok pojave bolova u vratu jest pogrešan položaj tijela

Sjedilački način života, kojeg u današnje vrijeme vodi velik broj ljudi najveći je „krivac“ za bol u vratu. Pogrešan položaj glave, dugo gledanje u ekran, nepravilno sjedenje, rad u uredu – sve ovo može dovesti do osjećaja ukočenosti vrata. Naime, vratni mišići i ligamenti se zbog lošeg položaja „krive“ i istežu te se time opterećuju što za posljedicu rezultira boli u vratu.

Vrat može boljeti i zbog trzajne ozljede ili udarca. Ovaj dio tijela jako je osjetljiv na ozljede jer je riječ o osjetljivom tkivu i mišićima. Kod udarca, pada ili jakog trzaja lako dolazi do istezanja mišića i ligamenata, a može doći čak i do pomicanja diskova u kralježnici što u konačnici dovodi do jake boli.

Ostali uzroci vratobolje mogu biti različiti upalni procesi poput meningitisa, zatim srčani udar ili infarkt miokarda, izražena osteoporoza, fibromialgija,...

  • Meningitis je upala tankog tkiva koje okružuje mozak i leđnu moždinu te dolazi do jakih bolova i ukočenosti vrata uz koje se još kao simptomi javljaju i visoka temperature, groznica i glavobolja.
  • Srčani udar se ponekad može manifestirati i kroz bol u vratu. Ipak, uz ovaj, javljaju se i drugi simptomi; kratkoća daha, mučnina, znojenje, bol u ruci…
  • Osteoporoza i reumatoidni artritis su bolesti koje zahvaćaju zglobove, a samim time kralježnica, kosti i zglobovi u vratu i ramenima nisu pošteđeni.
  • U slučaju fibromialgije, bolovi se javljaju u vratu, ali i ostatku tijela. Pored bolova, osoba je kronično umorna, ima jake migrene i probleme sa spavanjem.

Kako si pomoći?

Postoje razne vježbe kojima si možemo pomoći kako bismo smanjili bol u vratu. One uključuju vježbe istezanja vrata, odnosno pomicanje glave naprijed-nazad, lijevo-desno, rotaciju glave, a možemo rotirati i ramena naprijed-nazad. Sve ove vježbe pospješuju cirkulaciju u predjelu vrata i ramena te mogu smanjiti bol i ojačati mišiće vrata.

Ipak, ono na što bismo trebali paziti je naš položaj tijela dok radimo. Dakle, ako radimo uredski posao, potrebno je namjestiti stolicu, tipkovnicu i ekran računala kako bismo imali idealan položaj tijela u kojem nećemo opterećivati vrat i u kojem ćemo sjediti pravilno.

Što ako ništa ne pomaže?

Ako ništa od navedenog ne pomaže i bol u vratu se pretvori u kroničnu bol, tada je potrebno potražiti pomoć liječnika. Liječnik obiteljske medicine može nas uputiti u daljnje pretrage te na rehabilitaciju. Potrebno je dogovoriti pregled kod fizijatra koji će, ovisno o bolovima i problemu, odrediti najbolju terapiju primjenom koje će se opustiti bolni mišići i potaknuti cirkulacija. Fizikalna terapija često uključuje tretiranje bolnog područja strujom i laserom što dubinski masira i olakšava pritisak bolnog područja.

Isto tako može se koristiti i ultrazvuk, magnetoterapija, infracrvene lampe… Sve ove tehnike opustit će mišiće i ukloniti bol, ali najvažnije je znati da si moramo pomoći sami kako se nakon terapije opet sve ne bi vratilo na staro.