Što je blokada?

Injekcija „protiv bolova“  koja se ubrizgava u ''bolni zglob'' a sadrži analgetike i protuupalne lijekove (obično kombinacija kortikosteroida i lokalnog anestetika). Blokada podrazumijeva privremeno uklanjanje ili ublažavanje boli u zahvaćenom zglobu čime se poboljša kvaliteta života za određeni vremenski period, ali ni u kom slučaju ne predstavlja trajno rješenje problema. Liječnik u dogovoru s pacijentom predlaže blokadu u iznimnim situacijama kako bi pacijent mogao normalno funkcionirati do rješavanja zdravstvenog problema npr. operacijom.

Kome je preporuka dati blokadu i koliko puta?

Blokadu treba ponuditi pacijentima kao privremenu konzervativnu opciju koja će umanjiti bol do konkretnijeg koraka prilikom rješavanja problema.

Primjerice, ovaj način liječenja ima smisla ako pacijent čeka operaciju (npr. ugradnju proteze koljena, kuka ili slično) ili starije osobe kojima operativni zahvat predstavlja svojesvrstan rizik zbog drugih komorbiditeta (ali samo dvije aplikacije godišnje). Blokada se često primjenjuje kod sportaša kao privremeno rješenje da mogu funkcionirati do npr. predviđenog operativnog zahvata.

Gdje se najčešće daje blokada?

Najčešće se primjenjuje blokada koljena, kuka i ramena, ali se i drugi zglobovi po potrebi mogu infiltrirati kombinacijom lokalnih anestetika i kortikosteroida. Svakako je važno posavjetovati se s liječnikom kako bi dobili sve potrebne upute i smjernice te zaista vidjeli ima li u vašem slučaju ovaj oblik liječenja smisla.

Kontraindikacije i nuspojave

Kontraindikacije za primjenu ovog načina liječenja su navedene u tekstu iznad, a nuspojave su vrlo rijetke a neke od njih su

  • Infekcija
  • Alergije na lokalne anestetike
  • Koagulopatije i dr.

Iskusni ortopedi Medicinskog centra Vodice vam stoje na raspolaganju. Obratite nam se s povjerenjem!

Imate pitanja?

Više informacija na broj telefona +385 22 643 876 ili nam pošaljite upit na info@mcvodice.hr.