Punkcija koljena i evakuacija sadržaja

Što je punkcija zgloba? Često se zbog neke ozljede, prijeloma ili bolesti u području oko zgloba ili u samom zglobu nakuplja tekućina što pacijentima stvara bolna stanja, otekline te otežava svakodnevicu. Jedno od rješenja takvih stanja je punkcija zgloba, najčešće koljena , uz evakuaciju sadržaja. Odstranjenjivanje nakupljenog tekućeg sadržaja iz zgloba ima prvenstveno terapijski učinak, ali kod opetovanog nakupljanja, sadržaj se šalje na analizu te je u tom slučaju punkcija zgloba i od dijagnostičkog značenja.

Tekućina koja se nakuplja u koljenu može imati više različitih uzroka, ali je u svakom slučaju posljedično otežano kretanje i motilitet zgloba, a s vremenom dolazi i do narušavanja same strukture zgloba. Najčešći uzrok nakupljanja vode u zglobovima je trauma (udarac, uganuće, lom i sl.) te tada dolazi do pojačanog lučenja tekućine u zglob. Osim ozljeda, ovaj problem može biti posljedicaupalnih ili degenerativnih promjena uslijed starenja. Stoga se često javlja kod starijie populacije, naročito ako imaju i popratni višak kilograma što predstavlja dodatno opterećenje za zglobove.

Često ćete u svakodnevnom žargonu čuti, da pacijent ima „vodu u koljenu“ . Upravo taj izraz opisuje ovo stanje.

Kako prepoznati da se u zglobu/koljenu nakuplja tekućina? Neki od simptoma su teško gibanje zgloba, otečenost ili pak jaka bol u tom području. Svakako, osjećate li neki od ovih simptoma možete se javiti u naš Medicinski centar Vodice kako bismo riješili Vaš problem.

Kada je potrebno napraviti punkciju koljena?

Ako vaš liječnik procijeni da je potrebno, ne samo u terapijske, nego i u dijagnostičke svrhe napraviti punkciju zgloba, svakako to napravite. Tim postupkom možete otkriti i/ili ukloniti sam uzrok nastajanja tekućine te što je najvažnije vratiti se svakodnevnim životnim navikama bez boli. Tekućina u koljenu ,osim što uzrokuje nelagodu i bol, dugoročno oštećuje zglob i stvara problem pacijentu u svakodnevnom životu.

Kako se izvodi punkcija koljena?

Postupak izvodi liječnik specijalist ortoped u lokalnoj anesteziji.Brz je i jednostavan, a započinje dezinfekcijom kože iznad tretiranog zgloba.Potom se sterilnom iglom s ili bez kontrole ultrazvuka ulazi u zglobnu šupljinu i evakuira se nakupljena tekućina. Važno je pridržavati se liječničkih preporuka o ponašanju nakon tretmana.

Je li potrebna priprema prije punkcije zgloba?

Nije potrebna posebna priprema za punkciju zgloba. Pacijent mora upozoriti liječnika ukoliko je alergičan na neke lijekove, naročito lokalne anestetike kako bi se izbjegle neželjene reakcije.

Većina pacijenata odmah nakon same punkcije osjeća olakšanje i prestanak boli. Kako bi učinak bio potpun, treba slijediti upute liječnika o ponašanju nakon zahvata.

Kolika je cijena punkcije zgloba?

U našem Medicinskom centru Vodice punkciju obavljaju liječnici specijalisti ortopedije kojima se možete prepustiti s punim povjerenjem. Cijena punkcije zgloba i evakuacije sadržaja iznosi 60 €.

Imate pitanja?

Više informacija na broj telefona +385 22 643 876 ili nam pošaljite upit na info@mcvodice.hr.